Overwatch uzun süreli oynayabildiğim online oyunlardan birisi. Gerçek hayatta pek de rekabetçi bir yapım olduğunu söyleyemem. Bu yüzden her online tabanlı oyunu oynayamıyorum. Rekabetçi yapısını oyun içi mekanik ve diyaloglar ile eğlenceli hale getiren Overwatch’ı oynamak benim için her zaman bir zevkti. Sonunda oynayabildiğim bir online oyun bulduğum için kendisini yakından takip ediyorum.

Overwatch 2 ile İlgili Neler Biliyoruz?

PvE Görev ve Hikaye Modları

Overwatch2’de gelişmiş bir hikaye modu olacak. Hikaye görevlerini co-op olarak arkadaşlarımızla oynayabileceğiz. Bununla birlikte her kahramana özel görevlerin olduğu bir PvE deneyimi sunulacak. Kahramanların görevlerini yaptıkça XP ve yetenek puanı kazanacağız. Yetenek puanlarıyla her karaktere ait yetenek ağacından farklı yetenekler seçip, gelecek görevlerde bunları kullanabileceğiz.

Yeni PvP Sitemi

Overwatch 2’nin PvP sisteminde değişikliklere gittiğini biliyorduk. Overwatch’tan farklı olarak takımlar 6 yerine 5 kişiden oluşacak. Takım dizilimi genelde 2 Support – 2 DPS – 1 Tank şeklinde olacak.

Tankların TANK özellikleri azaltılırken agresifleşecekler. Bundan oyunda artık tam anlamıyla bir tank kalmayacağı, tüm tankların Dövüşçü olacağı sonucu mu çıkıyor bekleyip göreceğiz. Winston’ın ani hasar vurabileceği alternatif saldırısı ve Reinhardt’ın charge yeteneğine 2 yük biriktirebilecek olması Blizzard’ın niyetini belli ediyor gerçi. Bunun yanı sıra tankların kalkanları azaltılırken, takımını tanklamalarını sağlayan özellikleri ise güçlendirilecek. Mesela Zarya’nın takım arkadaşına kalkan basabildiği E yeteneği artık 2 yük biriktirebilecek.

Değişen yalnızca tanklar değil tabi. Overwatch 2’de her kahramana ait -rollerine göre- pasif özellikler olacak. DPS’ler daha hızlı hareket edecekken, tankları yerinden oynatmak daha zor olacak. Ayrıca tanklar hasar aldığında ultimate yetenekleri diğer rollere oranla daha az dolacak. Overwatch’ta Mercy’nin halihazırdaki pasifi olan, ‘hasar almadığında can yenileme’ pasifi tüm supportlarda olacak.

Yeni Haritalar ve ‘Push’

Overwatch 2 New York, Toronto, Rio, Rome ve Monte Carlo gibi yeni haritalarla çıkacak. New York ve Rio haritaları karma haritalar olacak. Yani birden fazla oyun modunu destekleyecekler. Toronto ve Rome ise Overwatch 2 ile tanışacağımız Push modunu destekleyecek. Monte Carlo ise Overwatch’tan da bildiğimiz Payload haritası olacak. Overwatch’tan alışık olduğumuz emektar haritalarsa yeni rotalarıyla, kahraman görevlerinde ve diğer PvE modlarında bizlerle olacak.

Görsel Yenilikler ve Sojourn

Overwatch 2’yi modern bir oyun olarak gösterecek diğer bir yenilik dinamik hava durumu. Farklı haritalarda gece gündüz döngüsü ile kum ve kar fırtınası gibi hava olayları göreceğiz. Bu tarz hava olaylarının kahraman görevlerine özgü olacağını ve PvP modlara etki etmeyeceğini düşünüyorum.

Kahramanların textureları yenilenirken bazı silah yeni animasyonlara sahip olacak. Önceden dümdüz ateş ettiğimizi düşünürsek, sonunda güzel bir ateş etme hissiyatına kavuşacağız.

Bunlarla birlikte kanadalı olduğunu bildiğimiz yeni kahramanımız Sojourn Overwatch 2 ile birlikte gelecek kahramanlardan yalnızca birisi.

Overwatch 2 yeni McCree görünümü - postikel
Blizzconline 2021 – McCree

Bastion Rework

Her yeni başlayanın sevdalısı Bastion’ın artık şapkası var! Bastion gerçekten çok büyük bir reworkten geçiyor (%100 doğru karar). Overwatch’ta oynanabilirliği son derece kısıtlı olan ve göründüğünden çok daha zor oynanan bir karakterdi. Çok kolay counterlanabildiğinden dereceli sırada yüksek liglerde pek tercih edilmiyordu. Kendisini daha çok düşük eloda Reinhardt kalkanının arkasındaki arkadaş olarak tanıyoruz. Bu büyük rework ile bu algı tamamen değişecek gibi duruyor.

Rework ÖncesiRework Sonrası
Shift: Sabit Taramalı Moduna Geçiş (Toggle şeklindeydi ve bekleme süresi yoktu.Artık: Taramalı haldeyken düşük bir hızda hareket edebiliyoruz (eski ultide olduğu gibi), yeteneğin artık bekleme süresi var.
Düz Vuruş: Bildiğimiz otomatik ağır silahtı.Artık: Yine aynı silah ancak sekmiyor. Dengelemek için atış hızını azaltmışlar. (Şimdiden nerf kokusu alıyorum.)
Sağ Tık: Alternatif saldırı olarak kendini iyileştiriyordu.Artık: İyileştirme tamamen kalktı. Orisa’nın sağ tıkı gibi manyetik bir bomba atıyor. Bu bomba alan hasarı vuruyor. Duvarlardan sekebiliyor ve rakiplere yapışabiliyor.
Ultimate: Hareket edip herkese tek atan bir tank oluyordu.Artık: Bastion artık ultisini kullandığı yerde sabit duran bir havan topuna dönüşüyor.

Sombra Rework

Sombra Overwatch’ta sevdiğim karakterler listemde ilk üç sırada yer alıyor. Buna rağmen kendisini iyi bir şekilde oynayamıyordum. Neden bilmiyorum bir şeyler eksik geliyordu. Tabi ki kendisini inanılmaz iyi oynayan oyunculara rastlıyordum. Oynanmayacak derecede kötüydü falan demiyorum. Konsepti bana hitap etmesine rağmen, oyun tarzına alışamamıştım. DPS rolünde olmasına rağmen engelleme yeteneklerinin fazlalığı çıkardığı hasarın önüne geçiyordu. Agresif ultisi ve daha kullanışlı Hack özelliğiyle Bastion kadar büyük bir değişikliğe gidilmese de Overwatch 2 ile birlikte bir türlü gideremediğim Sombra hasretim sona erecek galiba.

Rework ÖncesiRework Sonrası
Shift: Görünmez oluyordu. Hacklemek görünmezliği bitiriyordu.Artık: Görünmezlik konusunda bir değişiklik yok. Ancak artık hacklerken, görünmezlik sonlanmıyor. Sombra rakibi hacklerken hafifçe görünür oluyor ancak hack bittiği anda görünmez olmaya devam ediyor.
Pasif Yetenek: Yoktu?Artık: Sombra’nın hacklediği karakterler fazladan %50 hasar alacak. (Yalnızca Sombra’dan.)
Sağ Tık: Uzuuuuun bekleme süresi olan; rakip üzerinde kullanıldığında yeteneklerini uzunca bir süre kullanmasını engelleyen hackleme aracıydı.Artık: Bekleme süresi ciddi ölçüde azaltıldı. Hack süresi daha kısa sürecek. Fakat artık yetenekleri engellemenin yanında özellikler de sağlayacak.
Hacklenen rakiplerin:
1- Yetenekleri iptal edilecek (Eskisiyle aynı ama artık yalnızca 1 saniye sürecek)
2- Sombra ve takım arkadaşları hacklenen rakibi duvarlardan görebilecek. (Widowmaker ultisi gibi.)
Ultimate: Belli bir alandaki her düşmanı hackleyip, tüm kalkanları yok ediyordu.Artık: Artık kalkanları yok etmiyor. Hala belli bir alandaki her düşmanı hackliyor. (Ancak artık pasifi olduğundan hacklediği herkese fazladan %50 hasar veriyor.) VE alan içindeki her rakibe anlık canının %40 kadarı hasar vuruyor.

Overwatch 2’nin bugüne kadar duyurulan gelişmeleri beni tatmin ediyor. Blizzard, Overwatch düzenli oynandığında, rahatsız edici olan ve göze batan yönlerini elden geçirmekte bugüne kadar çok başarılı olduğunu gösterdi. Overwatch 2’yi unutmuşken böyle güzel haberler ile beni tekrar heyecanlandırdıkları için Blizzard’ı kınıyorum! Yine de bizleri heyecanlandıracak Overwatch 2 güncellemelerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Paylaş.

Film izlemeyi, oyun oynamayı, gitarları, basketbolu ve çeşitli konular okumayı seviyor. En büyük tutkusu yazı yazmak. Biraz da avukat.

Yorum Bırakın