Elder Scrolls ‘da geçen hikayelerin tamamına ev sahipliği yapan Tamriel; Black Marsh, Morrowind, Skyrim, High Rock, Hammerfell, Cyrodill, Elsweyr, Valenwood ve Summerset Adaları bölgelerinden oluşuyor. Ancak Tamriel tek başına dünyanın tamamını kaplayan bir kıta değil. Doğusunda Padomoic Okyanusu ve Akavir Kıtası; Batısında Eltheric Okyanusu ve Aldmeris Kıtasıyla kocaman bir dünyayı başka jeolojik bölgelerle paylaşıyor. Ama önce evren:

Nirn

Mundus ‘da yer alan Nirn, Elder Scrolls evreninde yaşamış her ölümlünün sımsıcak (lafın gelişi) yuvası. Geceleri gökyüzünde görünen iki harikulade Ay’ı var: Masser ve Secunda. Bu iki ay dışında 8 gezegen Mundus’un yaratılışında özlerini katan Aedraları temsil ediyor. Daha sonra Nirn’de yaşayan ölümlüler bu 8 gezegeni kendi Tanrıları olarak benimseyip, onlara tapmaya başlıyorlar.

Elder Scrolls evrenini zaman dilimlerine bölerken kısaca Dawn (Başlangıç) Çağı, Merethic Çağ olmak üzere tarih-öncesi devirler ve insanların hükmettiği, sırayla 1-2-3-4. çağlar olarak ayırıyoruz. Nirn Aedra ve birtakım ruhlar tarafından Dawn döneminde yaratılmıştır.
(Evrenin başlangıcı ve Nirn ‘ün yaratılışı ve Mundus’taki yeriyle Lorkhan ve Magnus’un hikayesini burada anlatmak konuyu çok dağıtacağından farklı bir yazı konusu olacak.)

Elder Scrolls Lore - Masser ve Secunda
Artist: tarnvogL – Deviantart

Nirn; Tamriel, Atmora, Yokuda, Pyandonea ve Akavir olmak üzere 5 temel kıtadan oluşuyor. Bu 5 kıta dışında Aldmeris kıtasının hala var olup olmadığı hakkında bilgimiz yok. Yine de evrende kurgusal bir karakter Aicantar of Shimmerene tarafından yazılan kitap Before the Ages of Man ‘e göre; Merethic Çağ’ın ortalarında Aldmeri’nin (Elfler) yaşadığı yer, tükenmiş ve parçalanmakta olan Aldmeris ‘ti. Bu yüzden evlerini terk etmek zorunda kalan Aldmeri, Tamriel’in güneyinde yer alan Summerset Adaları’na yerleşmişti. Yani işin özü, Aldmeris hakkında bilinenler çok eski çağlarda kaldığından bu kıta’nın hala var olup olmadığı hakkında şimdilik kesin cevabımız yok.

Elder Scrolls Lore - Nirn Haritası
Nirn ‘ü en güzel şekliyle haritalaştırdığı için okiir ‘e teşekkür ederim. Artist: okiir – Deviantart

Pyandonea

Tamriel ‘in güneyinde yer alan bu adada Maormer yani Deniz Elfleri yaşıyor. Efsaneye göre Pyandonea ile Aldmeris kıtası arasında aşılamaz bir sis perdesi olduğu söyleniyor. Aldmeris ‘de yaşayan varlıklı bir Elf olan Orgnum, paralı askerler kiralayıp yönetime karşı ayaklanmalar düzenlemiş; bu yüzden askerleri ve takipçileriyle beraber sis perdesinin ötesine sürülmüştü. Böylece Orgnum Aldmeris’e tekrar saldıramayacaktı. (Tabi Aldmeris parçalanınca Summerset’e yerleşmek zorunda kalan Altmer daha sonra Orgnum tarafından çok kez saldırıya uğramış. Hatta Maormer bu saldırılarında denizlerde yaşayan Dev Deniz Yılanlarını evcilleştirip silah olarak kullanmış.)

Böylece sis perdesinin arkasındaki Pyandonea kıtasına yerleşen sürgünler ilerleyen dönemlerde Maormer adını alarak adanın yerlisi olmuşlar. Pyandonea’nın bilinen iki bölgesi var. Humbled Limanı (Port Humbled) ve Güneşli Kıyılar (Sun-kissed Shores). Bilinen derken yanlış anlaşılmasın, nitekim yalnızca isimlerini biliyoruz. Bu bölgeler hakkında kaydedilmiş bir kaynak maalesef bulunmuyor. Ancak liman ve kıyı olduğu için Maormer yerleşkelerinin daha çok Pyandonea’nın kıyı kesimlerde kaldığı sonucunu çıkarabiliriz.

Akavir

Akavir Nirn’ün doğusunda yer alan büyükçe bir kıta. Hakkında, canavarların yaşadığı bir kıta olması haricinde pek bir şey bilmiyoruz. Skyrim oynadıysanız, Dragonsreach’de Farengar’ın kütüphanesini karıştırırken Mysterious Akavir isimli bir kitaba denk gelmişsinizdir. Kitabın belli bir yazar yok, ya da bilinmiyor. Böyle olunca benim de merakımı cezbettiğinden okumuştum. Orada geçen bilgilere göre, Akavir Ejderhalar diyarı anlamına geliyor. Akavir’de ne bir insan ne bir elf yaşar. Son yaşayan insanlar da, Tsaesci ırkı tarafından katledildi.

Kitaba göre Akavir’de yaşayan 4 ırk var. Tang Mo‘lar maymun karakteristiğine ve insan zekasına sahip bir ırk, Ka Po’ Tun, kaplan vücutlu Khajiit benzeri bir ırk ve ejderha evcilleştirmeyi öğrenmişler, Kamal buz şeytanları olarak anılan bir ırk ve son olarak Tsaesci kimi insan kimi yılan görünümlü vampir ırkı. Bu ırklar kendi aralarında savaşıyorlar. Tamriel ile ticaret yapmıyorlar veya Tamriel’i işgal etmek gibi bir niyetleri yok. En azından şimdilik. Bunun dışında ejderha avcıları olarak bilinen Blades ‘in kökeninin de Akaviri olduğu söyleniyor ancak bu başka bir yazının konusu.

Yokuda

Yokuda, Tamrielin kuzey batısında bir ada. Eski çağlarda nedeni bilinmeyen bir felaketle yok olduğu söyleniyor. Yokuda’nın varlığından bile haberdar olmamızın tek sebebi ise Yokudalılar. Ada yok olduysa da yerlileri kurtulmayı başarmışlar. Tamriel’in kuzey batısındaki Hammerfell’i kendi adalarının coğrafyasına yakın olan bölgeyi yeni yerleşim yerleri olarak benimsemişler. Yokudalılar aslında Redguard olarak bildiğimiz ırk. Redguardlar ayrı bir yazı konusu ve konudan sapmamak için daha derinlere inmiyorum.

Atmora

Tamriel’in kuzeyinde hayaletler okyanusunun ilerisinde donmuş bir kıta. Nirn’deki insanların doğdukları yer ve en eski evleri. Nord, Breton ve Imperial olarak ayrılan insanların yüzyıllar boyunca Atmora’dan Tamriel’e göç ettiği biliniyor. İlk göçmenlerden olan Ysgramor yanında 500 yoldaşıyla birlikte, Whiterun’da bulunan Jorrvaskr’a yerleşmişlerdi. Atmora’dan Tamriel’e göç ettiği düşünülen son kişiyse Septim hanedanlığının kurucusu Tiber Septimdi.

Tamriel

Bethesda Softworks – Tamriel Haritası

Tamriel, Elder Scrolls evreninin merkezi. Günümüzde 9 ana bölgeden oluşuyor.

Skyrim

2011 yılından bu yana oyun dünyasında belki de adını en çok andığımız isim. Skyrim Tamriel’in kuzeyinde yer alan ve Atmora’dan gelen Nord’ların ve orada insanlardan önce yaşayan yerel snow elf (günümüzde bilinen isimleriyle Falmer) ların evi. Büyük dağlar ve çok çeşitli yer şekilleriyle belki de Tamriel’in en güzide yerlerinden. Skyrim 9 bölgeden oluşuyor. The Pale bölgesi ve en büyük kasabası Dawnstar; vahşi hayat ve ormanlara ev sahipliği yapan Falkreath; Hjaalmarch bölgesi ve en büyük kasabası Morthal; görkemli tarihi karların altında kalmış Winterhold. Bu 4 bölge büyük yerleşim birimlerine ev sahipliği yapmıyor. Daha çok az nüfuslu küçük kasabalardan oluşuyor.

Büyük şehirlere ev sahipliği yapan bölgelerin başında Skyrim’in kuzey batısında yer alan Haafingar bölgesi ve Skyrim’in başkenti Solitude geliyor; kuzey doğuda ise en eski kralların yerleşim yeri ve kuzeyin en çok tarih kokan bölgesi Eastmarch ve Windhelm şehri; The Reach bölgesi ve cücelerin inşa ettiği büyük taştan şehir Markarth; yankesicilerin, hırsızların, uyuşturucu kaçakçılarının ve en güzel biranın yapıldığı The Rift bölgesi ile kalbinde balıkçılık ve ticaretle geçinen ve hırsızlarla mafyanın eline bırakılmış Riften; son olarak eminim birçoğunuzun bildiği Skyrim’in göbeği, Throat of the World ‘ün batısındaki uçsuz bucaksız ovanın ortasında tüm ihtişamıyla duran Whiterun.

Skyrim’in her yerinden kültür ve tarih akıyor. Her bölgenin, tüm yerleşim yerlerinin kendine ait şarkıları, destanları veya yaşanmış tarihi gerçekten büyüleyici.

Black Marsh

Black Marsh (Kara bataklık) ya da Argonia; Argonian olarak bildiğimiz timsah-kertenkele ırkının anavatanı. Black Marsh’ın büyük kısmı adından da anlaşılabileceği gibi bataklıklardan oluşuyor. Bünyesine 8 büyük şehir var. Bunlar; Archon, Blackrose, Gideon, Helstrom, Limoth, Soulrest, Stormhold ve Thorn. Black Marsh’ın tarihine ve olaylarına başka yazılarda değineceğiz.

Cyrodill

Tamriel imparatorluğunun başkenti. Cyrodill 2 farklı şekilde yönetiliyor. Genel yönetim ve yerel yönetimler. İmparatorun hem imparatorluğu hem de Cyrodill’i yönettiği genel yönetim merkezi Imperial City ve ortasındaki devasa White-Gold Tower. Cyrodill’deki diğer krallıklar ve yerleşim yerlerinin kendi kralı veya “kontu” var. Kontların bölgelerindeki başkentleri: güne batı kıyısındaki Anvil; güney doğudaki göl kenarı şehri Bravil, ülkenin güney doğuda yer alan kıyı koruyucu şehri Leyawiin, Oblivion Crisis’in ilk mağduru Kvatch ve hemen kuzey doğusunda, Valenwood sınırında yer alan Skingrad.

Ülkenin kuzeyinde büyük ormanlık ve dağlık alanlar var. Kuzey batıda büyük ormanın içinde bulunan Chorrol, kuzey doğuda Morrowind sınırındaki Cheydinhal, ve Skyrim sınırında olan Bruma ile birlikte Cyrodill’de 9 tane Kontluk bulunuyor.

Valenwood

Tamriel’in güneybatısında yer alıyor. Valenwood büyük ağaçlarla kaplı balta girmemiş ormanlık alanlardan oluşuyor ve yerel ırk orman elfleri (Bosmer). Grahtwood, Greenshade, Malabal Tor ve Reaper’s March olmak üzere 4 bölgesi var. Bosmer graht oak adı verilen ağaçların üzerinde kurdukları şehirlerde yaşıyorlar. Valenwood’da 8 büyük yerleşim yeri var. Bunlar; Arenthia, Silvenar, Elden Root, Woodhearth, Greenheart, Southpoint, Haven ve kralın şehri Falinesti.

Elsweyr

Geneli bozkırlardan oluşan Elsweyr’in güneyinde yağmur ormanları bulunuyor. Elsweyr vahşi hayatı ve farklı hayvanlarıyla çeşitli bir popülasyona sahip. Yaşayan yerel halk ise herkesin bayıldığı insan-tipli kedi ırkı Khajiit. Bölgenin en bilinen özelliği ise bir halusinojen olan Moon Sugar üretimi ve ticaretinin yoğunluğu. Elsweyr yerlileri 7 yerde yerleşik olarak yaşıyorlar. Bölgenin bozkırdan oluşan kuzeyinde Riverhold, Dune, Orcrest ve Rimmen yer alırken, uzun ağaçlardan oluşan orta bölgelerde Corinthe ve Torval yer alıyor. Güneyinin büyük kısmını Tenmar ormanı oluştururken, son olarak Topal denizi kıyısındaki ticaret şehri Senchal bulunuyor.

Hammerfell

Redguardların evi. Uzun ovalar ve dağlık alanlar ile büyük Alik’r çölünden oluşuyor. Redguardlar White-Gold Concordat’ı kabul etmediği için Hammerfell, Tamriel İmparatorluğundan bağımsız bir ülke. 8 büyük yerleşim yeri var. Sentinel, Dragonstar, Elinhir, Gilane, Taneth, Hegathe, Rihad, Skaven. Hammerfell’in güneyinde ayrıca dağlık bir ada olarak Stros M’kai bulunuyor. Stros M’kai özellikle cücelerin antik yer altı şehirlerine ve kalıntılarıyla dikkat çekmekte.

High Rock

The Elder Scrolls serisinin 6. oyununun High Rock’ta geçeceği yönünde teoriler var. High Rock, Breton denilen insan ırkının anavatanı ve temelinde 3 büyük bölgeden oluşuyor. Büyük Bretonya High Rock’ın çok büyük bir kısmı olup, Glenumbra, Stormhaven, Rivenspire eyaletlerini bünyesinde barındırıyor. En kalabalık şehirleri, Daggerfall, Camlorn, Wayrest, Shornhelm ve Northpoint bulunmakta. Bangkorai geçidinin ötesinde, tahmin ettiniz, Bangkorai bölgesi ve Evermore şehri var. Wrothgar Orc ırkının yerleştiği, Hammerfell ve Skyrim sınırındaki bölgeye deniyor. Burada Skyrim’in Markarth şehrinin yakınında kurulmuş olan Jehanna, Forrun ve Orcların bağımsız şehri Orsinium var.

Morrowind

Tamriel’in en büyük ülkesidir kendisi. Pençe şeklinde bir kara parçası ve ortasında da büyük bir ada var. Tamriel’in en büyük volkanı da burada bulunuyor. Büyük patlamalarla zaman zaman gökyüzünün karardığı, kül yağmurlarının toprağı küllerle kapladığı bir yer. Güneyi ise küçük bir Black Marsh kıvamında bataklıklarla dolu sulak bir alan. Açıkçası pek de yaşanılası bir yer değil. Yine de bölgede yaşayan elfler var. Karanlık ve kül kaplı diyarlarda yaşadıkça Karanlık Elf’ler (Dunmer) olarak anılıyorlar.

Morrowind çok sayıda yerleşkesi ve teknolojik bir şehri ile dikkat çekiyor. Ülke 6 bölgeye ayrılmış. Solstheim’ı yine TESV Skyrim oynayanlar Dragonborn DLC’sinden hatırlayacaktır. Skyrim’in doğusu ile Morrowind’in kuzeyinde yer alan bir ada. En bilindik yerleşkesi Redoran hanedanının kontrolündeki Raven Rock. Ayrıca Atmora’dan göç eden ve engin bilgeliğin koruyuculuğunu yapayan Nord yerleşkesi olarak Skaal adanın kuzeyinde yer alıyor.

Vvardenfel pençenin ortasındaki büyük adanın adı. Tam ortasında Tamriel’in en büyük aktif yanardağı olan Red Mountain var. Vivec bölgenin başkenti sayılıyor. Adanın güney kısmında Balmora ve Ald’ruhn şehir devletleriyle doğusundaki Sadrith Mora farklı Dunmer hanedanlıklarına ait şehirlerden.

Deshaan bölgesinde Morrowind’in en eski ve artık geleneksel hale gelmiş başkenti yer alıyor. Mournhold. Mournhold’un derinlerinde Clockwork City Tamriel’in teknolojik anlamda en çok gelişmiş şehri. Bölgedeki Narsis şehri ise kocaman bir ticarethane gibi.

Necrom Morrowind’de yaşayanların ölülerini gömmek için veya belli dönemlerde ibadet için gittiği dini bir şehir.

Summerset Isle (Summerset Adaları)

Summerset Adaları 3 büyük ve 5 küçük adadan oluşuyor. En büyük ada tabi ki Summerset Adası, Summerset adasının başkenti Alinor adanın güneyinde yer alıyor. Kuzeyde, Lillandril ve Cloudrest bulunuyor. Kuzeyin en göz alıcı yapısı, Aldmer yapımı Kristal Kule. İkinci ve üçüncü büyük ada Auridon ile Artaeum. Artaeum Psijic Order diye bilinen büyücü grubunun evi olarak biliniyor. Auridon adasındaki yerleşim yerleri Skywatch ve Fristhold.

Summersetin küçük adaları, yapıları gereği büyük yerleşim yerleri barındırmıyor. Daha çok bireysel figürlerin saklanma yeri, ticaret noktası veya deposu olarak kullanılıyorlar.

Paylaş.

Film izlemeyi, oyun oynamayı, gitarları, basketbolu ve çeşitli konular okumayı seviyor. En büyük tutkusu yazı yazmak. Biraz da avukat.

Yorum Bırakın