Dün itibariyle Netflix ‘te yayınlanan Riot Games & Fortiche stüdyoları tarafından üretilen Arcane ‘i izleyip bitirmiş bulunuyorum. Birer hafta ara ile bölümleri üçer üçer yayınladılar ve şahsen 3 hafta boyunca acı çektim. Biliyorum eskiden dizilerin haftada bir bölüm yayınlanması mubahtı ama bunun acısını hep beraber çekmedik mi sizce de? Neyse 3 hafta sancılı bekleyişlerle geçen süre sonunda Arcane ‘in 9 bölümlük serüveni şimdilik sona erdi. Aklımda neler kaldı? İzlerken neler hissettirdi ve acaba League of Legends evrenine hakim olmayan bir kişi için izlemesi keyifli olur mu?

heimerdinger
Riot Games / Netflix – Arcane

Baştan açık açık söylemek istiyorum. Ben Arcane’e ba-yıl-dım. League of Legends oyununu hiçbir zaman çok sevmesem de; Lore sevdam beni hep Riot Games’in League of Legends evreni ile ilgili oyunlarını oynamaya itti. Böylelikle evrenin içine doğru çekildikçe çekildim. Arcane’i izlemeden önce League of Legends evrenini zaten sevdiğim için mi dizisini de sevdim emin değilim. Tarafsız gözle bakamıyor olabilirim belki.

Öncelikle diziden zevk almak için League of Legends evrenini tanıyor olmanız gerekiyor mu konusuna cevap vereyim. Hayır. Kesinlikle hayır. Hiç bilginiz olmasa da League of Legends diye bir şey duymasanız da izlerken çok güzel vakit geçireceğiniz 8-9 saat sizi bekliyor.

Arcane ve Riot Games ‘in istikrarlı sanat tasarımı

Ne olursa olsun Riot Games’in çalıştığı sanat stüdyolarının işlerine hayranım. Legends of Runeterra oyunu için SIXMOREVODKA ile çalışıyorlardı. Nitekim Arcane için de aynı hayranlığımı sürdürüyorum. Arcane ‘in çizimleri ve animasyonları insanın (benim) gözüne hitap eden harika çalışmalar. Dizide ses efekti ve seslendirmeler olmasa, muhteşem çizimlerin ve renklerin gözümün önünden akıp gitmesini izleyebilirim. Büyük bir Witcher hayranı olarak bir kaç ay önce çıkan The Nightmare of the Wolf hakkında; çizimlerin harika olduğunu ancak özellikle aksiyon sahnelerindeki animasyonların yeterince iyi olmadığı ve baştan savma olduğunu yazmıştım. Arcane için böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Benim gözümde tasarım ve animasyon özelinde tam puan aldı dizi.

Powder
Riot Games / Netflix – Arcane

İnsanlar seni örnek aldığında, bencil olmak gibi bir seçeneğin kalmıyor. Koşmalarını söylersen koşacaklar, yüz dersen dalacaklar, ateş yakın dersen benzinle karşına gelecekler. Ama ne olursa olsun, sorumlu kişi sensin.

-Vander Vi’ye söylüyor.

Karakterler ve seslendirme

Seslendirme konusunda da eleştirecek bir şey göremiyorum. Ses efektleri de harikaydı. Karakterlerin kişilikleri, davranışlarına önceden aşina olduğum için beklemem gereken şeyi biliyordum. Heimerdinger olsun, Jinx olsun, Caitlyn olsun izlerken bir saniye bile onların olduğundan şüphe etmedim. Tasarım ve sanat hakkında yazdığım örneğe benzer bir örnek vereyim. Gözlerimi kapatsam ve yalnızca diyalogları dinlesem, karakterleri rahatlıkla ayırt edebilirdim. Diyalog demişken, diziyi dizi yapan en önemli faktörlerden biri tabi ki diyaloglar. Yine Arcane ‘de yer alan karakterlerin diyalogları, eğlenceli, karamsar veya sıkıcı kişiliklerine göre oluşturulmuş. Mesela Jayce gayet sıkıcı ve gizemli olmayan, fakirlikten gelmiş, hırslı bir şehir çocuğu. Kiminle olursa olsun diyalogları ve hikayesi de bu yönde kurgulanmış.

Arcane Jayce
Riot Games / Netflix – Arcane

Hikaye anlatımını farklı perspektiflerden anlatıyor Arcane. Jayce, Viktor ve Heimerdinger’ın icatları ve Piltover’ın yönetimi; Vi ve Caitlyn’in Zaun yolculuğu; Powder’ın Piltover ve Zaun’u birbirine katan Jinx’e evrilmesi ve Ekko’nun yeraltında insanların sığınacağı bir fikir ile onlara yaşayacak yer vermesi gibi farklı pencerelerden aynı manzaraya bakıyoruz. Singed ve Viktor’un gizemli çalışması, Heimerdinger’ın Ekko ile birlikte hareket etmesi gibi yan hikaye denebilecek açılarla ayrıca destekleniyor ana hikaye. Gerçekten büyük bir heyecanla 2. sezonu bekleyeceğim.

Nasıl yani dizi 10/10 mu?

Dizinin 1. sezonunun eleştirilebilecek tek yönü intro müziği olabilir belki. Imagine Dragons için Riot Games’in kadrolu çalışanı diyebiliriz herhalde artık. Güzel müzikler de yapıyorlar aslında. Arcane’in intro müziği de çok da kötü değil. Ama eleştirenleri anlayabilirim, eleştirmiş olmak için eleştirilebilecek bir konu.

Netflix Arcane - Jinx & Silco, Postikel.
Riot Games / Netflix – Arcane

Dediğim gibi belki de ben sevdiğim bir evrende iyi bir iş çıktığı için hype ile yazıyorumdur bunları. Yine de Arcane 1. sezonu bir kez daha izleyeceğim. İlk izlediğimdeki gibi zevk alacak mıyım gerçekten merak ediyorum. Karakter dizaynlarının ve seslendirmelerinin tutarlılığı ve bu karakterlerin kişiliğini tamamıyla yansıtıyor.

League of Legends evreninin ne kadar büyük bir evren olduğunu biliyorum. Arcane ‘in gelecek sezonlarını heyecanla beklediğim gibi, evrenin başka bölgelerinde geçen yeni yapımlar çıkmasını da umuyorum. Riot Games yaptı yine yapacağını. Kaliteli yapmaya devam etsin de… Yapsın!

Paylaş.

Film izlemeyi, oyun oynamayı, gitarları, basketbolu ve çeşitli konular okumayı seviyor. En büyük tutkusu yazı yazmak. Biraz da avukat.

Yorum Bırakın